sobota 26. března 2016

Perníčky

Někdo si perníčky spojuje jenom s Vánocemi, ale my je doma pečeme i na Velikonoce. Vlastně je pečeme i několikrát během roku, protože jsou hned měkké a nemusíme čekat měsíc, abysme si na nich nevylomili zuby.
Protože máma není doma, pojala jsem velikonoční perníčky trochu jinak. Místo kuřátek a vajíček mám jen srdíčka. A protože láska je chemie a chemie je VŠCHT (trošku reklama na mojí školu a pro ty, kdo se nevyznají ve zkratkách, je to Vysoká škola chemicko-technologická), tak mám všechny perníčky tak trochu chemické a hlavně fialové.

Těsto
Ingredience (na cca 200 perníčků):
koření Perník
  • 650 g hladké mouky
  • 250 g moučkového cukru
  • 4 vejce
  • 150 g světlého medu (s tmavým medem bůhví proč ztvrdly a dalo se s nimi rozbít okno)
  • 70 g másla (hlavně ne Heru!)
  • 1 lžíce sádla
  • 2 lžičky jedlé sody
  • 1/2 pytlíku perníku
  • 2 lžíce skořice
  • 4 hřebíčky
  • špetka fenyklu
  • špetka anýzu

Postup:
Já zadělávám těsto v domácí pekárně. Pokud jí nemáte, tak musíte ručně.
Med, máslo a sádlo jsem si dala do rendlíčku a na mírném plameni rozpustila. Hřebíček, fenykl a anýz jsem namlela v malém mlýnku (my máme přímo mlýnek na koření). Potom jsem všechny ingredience nasypala (nebo nalila) do pekárny a ta za mě během 15 minut udělala těsto (není dobré vylít horký med přímo na vajíčka, aby se nesrazila). Těsto se dost lepí. Já ho vždycky nechám na několik hodin v lednici. Zatuhne v něm tuk a med a pak se s ním krásně pracuje.
Těsto jsem si rozdělila na čtvrtiny. Každou část jsem vyválela (těsto by mělo být tlusté přibližně jako špejle, při válení jsem si ji přikládala k těstu, protože můj odhad na milimetry je hrozný) a vykrájela jsem srdíčka.

Pekla jsem je na pečícím papíru - 180 °C cca 3 minuty (záleží na troubě). Jsou upečné opravdu rychle, pokud se tam nechají moc dlouho tak ztvrdnou.
Během pečení se docela nafouknou a trochu zhnědnou. Hned po vytážení jsem je potřela rozšlehaným vajíčkem. Musí se potřít ještě když jsou horké, protože jinak se na nich udělají ošklivé skvrny.

Zkusila jsem do rozšlehaného vajíčka přidat potravinářské barvivo. Na hnědém perníčku ale nevypadal odstín fialové, který jsem vybrala, tak jak jsem si představovala, a tak jsem radši zůstala u neobarveného vajíčka.

Poleva
Ingredience:
  • 1 bílek
  • 180 - 200 g cukru (záleží na velikosti bílku)
  • kyselina citronová
Postup:
Do misky jsem dala bílek a prosátý cukr. Do malé skleničky jsem na dno nasypala kyselinu citronovou (neměla by tam být víc než jedna vrstva krystalků, jinak to bude moc kyselé) a rozpustila jsem ji v malém množství vody (možná ve lžičce, neměřila jsem ji). Nakonec jsem přidala potravinářské barvivo. Směs jsem šlehala kolem 5 - 10 minut. Poleva by měla být hustá (když vyndáte šlehací metly, tak by po nich v polevě měly zůstat "díry"). Rozdělila jsem si polevu na 2 části. První část jsem si přendala do pytlíku a druhou jsem trochu zředila vodou a nechala v misce.
Perníčky jsem zdobila obyčejným pytlíkem, kterému jsem ustřihla konec. Malý typ na přelévání polevy do pytlíku: do hrnečku si dejte pytlík a přehrňte ho přes okraje, pak to tak neopatláte.


Při zdobení mám konec pytlíku vždycky tak 3 mm nad perníčkem. Když se pytlík dotýká přímo perníčku, tak se nevytvoří rovná linka. Nejprve jsem udělala obrys srdíčka tužší polevou. Pak jsem štětcem na perníček nanesla řídkou polevu a nechala zaschnout. Když to trochu zaschnulo (po 10 minutách), tak jsem perníček popsala hustou polevou. Perníčky schnou někdy hodinu, někdy delší dobu. Je lepší na ně nesahat, protože, i když polevu vypadá suše, tak většinou ještě není a vy si rozmažete pracně vytvořený obrázek.  

Po nazdobení 200 perníčků (a to mi s nimi pomáhala kamarádka) už na ně vůbec nemám chuť :-D. Ale snad budou chutnat alespoň spolužákům... :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat